Jeste li ikada pomislili koliko su važni vaši zubi?
Prirodni zubi omogućavaju Vam toliko toga: alat su za ulazak hrane u Vaš organizam, znak su Vaših emocija koje pokazujete osmijehom i često su signal Vašeg općeg zdravlja. U našoj Poliklinici činimo sve da spasimo Vaše prirodne zube jer vjerujemo da imaju izrazito veliku vrijednost i doprinose kvaliteti života.
Istraživanja pokazuju da endodontska terapija produljuje trajanje zubi u razdoblju od 10 do 20 godina. Endodoncija i restaurativna stomatologija put su do čuvanja prirodnih zubi.
“Endo” je grčka riječ za “unutrašnjost”, a “odoncija” je grčka riječ za “zub”. Endodoncija je grana stomatologije koja se bavi prevencijom, dijagnostikom i liječenjem patologija unutar pulpe ili korijena.
Unutar zuba, ispod bijele cakline i tvrdog sloja koji se zove dentin, nalazi se meko tkivo koje se naziva pulpa.
Zubna pulpa se nalazi unutar kanala koji je smješten u svakom korijenu zuba.
Sastoji se od živaca, krvnih žila i vezivnog tkiva, te ima važnu ulogu u razvoju i održavanju vitalnosti zuba.
Endodontskim liječenjem tretira se unutrašnjost zuba, a liječenje korijenskog kanala jedna je od vrsta endodontskog liječenja
Endodontsko liječenje provodi se kada karijes uništi zub duboko ispod cakline i dentina iznutra i dođe do pulpe.
Prodor toksina i bakterija uništava zubno tkivo te se približavaju središtu, tj. zubnoj pulpi (“živcu”). Tako uzrokuju infekciju pulpe što dovodi do povećanja osjetljivosti zuba pri zagrizu ili na toplo. Ako se to dogodi, potrebno je endodontsko liječenje zuba.
Ako se zub s upalom ne liječi, dolazi do širenja infekcije u kosti, stvarajući proces oko korijena zuba.
Prioritet naših stomatologa je izliječiti i očuvati zub i njegov korijen, no terapija zahtijeva strpljenje koje je bitan i neophodan dio endodontskog liječenja zuba.
Postoji nekoliko simptoma koje prepoznajemo kao alarm:
Pacijentima je obično potrebna terapija kada postoji upala ili infekcija u korijenu zuba. Liječenje korijenskog kanala često je jednostavan postupak za ublažavanje boli i spašavanje vaših prirodnih zuba.
Terapijski zahvat se sastoji od uklanjanja kompletne zubne pulpe, mehaničkog i kemijskog čišćenja, dezinficiranja, proširivanja te punjenja korijenskih kanala materijalom koji će spriječiti daljnji prodor bakterija iz usne šupljine u organizam.
Kako biste dobili bolju ideju o tome kako se provodi endodontski tretman, slijedi prikaz koraka:
Hermetičkim punjenjem korijenskog kanala i adekvatnom postendodontskom
restauracijom krune zuba dobiva se trajno rješenje problema.
Ljuskice su protetski nadomjesci koji idu samo na prednju plohu zuba zahtijevajući manje brušenja Vašeg zuba nego brušenje prilikom izrade krunica na zubu.
Ljuskice su relativno tanki komadi keramike ili smole koji se lijepe na površinu zuba. Mogu se koristiti za
Obično je potrebna određena količina pripreme zuba da bi ljuskica ‘sjela’, ali moderne tehnike omogućuju izradu ljuskica koje se lijepe ravno na površinu zuba, poput „lažnih noktiju“. Često su sredstvo uljepšavanja osmijeha unutar područja stomatologije zvanog estetska stomatologija.
Mobilna protetika
Mobilna protetika bavi se nadomještanjem zuba i mekih tkiva mobilnom protezom koja se može vaditi.
Krunice se, osim mehaničkog zadržavanja, cementiraju na zub određenim trajnim cementima što osigurava odličnu retenciju.
U Poliklinici Božić koristimo Reciproc Gold sistem strojne endodoncije koji je vrlo precizan i učinkovit sustav za liječenje korijenskih kanala.
Reciproc sistem odlično čisti stijenke korijena ujedno ih pripremajući za završno punjenje i brtvljenje.
Uz najsuvremeniju stomatološku tehnologiju za strojnu endodonciju povećava se uspješnost liječenja korijenskih kanala i skraćuje trajanje endodontske terapije.
Takav tretman se izvodi u čak jednoj ili dvije posjete, ovisno o stanju zuba.
Ovo je vrlo bezbolan tretman koji se izvodi pod lokalnom anestezijom.
Endodontska operacija
U pojedinim slučajevima nekirurški zahvat korijenskog kanala nije dovoljan za spas zuba. U tim slučajevima se preporučuje operacija. Endodontski kirurški zahvati mogu se koristiti za
Suvremene tehnologije poput digitalnog snimanja i operativnih mikroskopa omogućuju brzo, udobno i uspješno izvođenje operacije.
Postoje mnogi kirurški zahvati kojima se može spasiti zub. Najčešće se radi apikotomija, ili resekcija kraja korijena, koja može biti potrebna kada se upala ili infekcija javi u koštanom području vašeg zuba nakon postupka čišćenja korijenskog kanala.
Ako kanal nakon endodoncije nije do kraja napunjen radi se revizija liječenja.
Prethodni materijal se izvadi, kanal se dezinficira i proširi do kraja te se ponovno napuni do njegove prave dužine.
Postupak je bezbolan, a traje koliko i običan endodontski zahvat.
Endodontska terapija kod traumatskih ozljeda zuba
Traumatske ozljede zuba često nastaju kao posljedica nesreće ili sportske ozljede. U većini slučajeva radi se o okrhnutom zubu, a rjeđe o težim ozljedama.. Bez obzira na opseg ozljede, Vaš zub zahtijeva hitan pregled kod stomatologa
OKRHNUT ILI SLOMLJEN ZUB
Ako ste okrhnuli ili slomili krunu zuba, zub se može restaurirati ponovnim pričvršćivanjem slomljenog dijela ili stavljanjem ispuna u boji zuba. Ako pukotina dođe do korijena, ozljeda zahtijeva liječenje korijenskog kanala za obnavljanje funkcije vašeg zuba.
POMAKNUT ZUB
Tijekom ozljede, zub se može gurnuti u stranu ili izbiti iz svoje čašice. Stomatolog će repozicionirati i stabilizirati zub. I u ovom slučaju se primjenjuje terapija liječenja korijenskog kanala, obično nekoliko dana nakon ozljede.
IZBIJENI ZUB
Stomatolog će vratiti zub u ležište i pregledati vas za eventualne druge ozljede zuba. Sljedećih nekoliko tjedana bit će postavljena stabilizacijska udlaga. Ovisno o stupnju razvoja korijena, nakon 1 do 2 tjedna stomatolog može započeti liječenje korijenskog kanala.
PRIJELOMI KORIJENA
Traumatska ozljeda vašeg zuba također može rezultirati horizontalnim prijelomom korijena. Mjesto prijeloma određuje dugoročno zdravlje vašeg zuba. Što je prijelom bliže vrhu korijena, to su veće šanse za uspjeh i dugoročno zdravlje; prijelomi bliže rubu zubnog mesa više oštećuju vaš zub. Ponekad je potrebna stabilizacija udlagom dok zub zacjeljuje.
Tretman izbjeljivanja zuba je vrlo siguran i neinvazivan način za posvjetljivanje zubi i uklanjanje mrlja i promjena boje.
U Poliklinici Božić koristimo Opalescence Boost Tooth whitening system, jedan od najsigurnijih i najučinkovitijih sustava na tržištu, koji ne oštećuje zubnu caklinu te u vrlo kratkom roku daje odlične rezultate.
Većina zuba se može liječiti. Ipak u nekim slučajevima zub se ne može spasiti jer:
Međutim, napredak u endodonciji omogućuje spašavanje zuba koji bi i prije nekoliko godina bili izgubljeni. Kada endodontsko liječenje nije učinkovito, zub se može spasiti endodontskom operacijom.
Endodontska terapija se obavlja najčešće unutar 1 do 2 posjeta stomatologu.
S obzirom na to da se u liječenju koristi lokalna anestezija, proces liječenja ne bi trebao biti bolan, samo zahtijeva više posjeta i strpljenja.
Ako ste ušli u endodontski tretman, cilj nam je ublažiti bol koju osjećate, a koja je uzrokovana upalom ili infekcijom pulpe. Uz korištenje suvremenih tehnika i anestezije, većina pacijenata navodi da im je ugodno tijekom zahvata.
Prvih nekoliko dana nakon tretmana Vaš zub može biti osjetljiv, osobito ako je prije zahvata bilo bolova ili infekcije. Ova se nelagoda može ublažiti lijekovima koje inače uzimate za bolove.
Stomatolog uklanja upaljenu ili inficiranu pulpu koja je uzrokovala bol u vašim zubima te vas je dovela u opasnost od gubitka zuba.
Zato je bitno endodontsko liječenje kojim se pažljivo čisti i oblikuje unutrašnjost korijenskog kanala, zatim ispunjava prostor te se postavlja krunica ili druga restauracija na zub kako bi se zaštitio i vratio u punu funkciju. Nakon restauracije, zub nastavlja funkcionirati kao i svaki drugi prirodni zub.
Uz pravilnu njegu, većina endodontski liječenih zuba traje jednako dugo kao i drugi prirodni zubi. Ponekad zub koji je bio podvrgnut endodontskom liječenju ne zacijeli ili se bol nastavi. U nekim slučajevima, zub može postati bolan mjesecima ili čak godinama nakon uspješnog liječenja. Ponavljanje endodontskog postupka može spasiti zub.
Ako sumnjate da zub koji je prethodno bio liječen zahtijeva ponovno liječenje, posjetite stomatologa.
Problemi koji mogu uzrokovati bol kod zuba koji je uspješno liječen:
Tijekom ponovnog liječenja, stomatolog će ponovno otvoriti vaš zub i ukloniti materijale za ispune koji su bili postavljeni u korijenske kanale tijekom prvog postupka. Stomatolog tada pažljivo pregledava zub, tražeći dodatne kanale ili novu infekciju. Uklanja eventualnu infekciju, čisti i oblikuje kanale te postavlja nove materijale za ispune. Otvor se zatim začepi privremenim ispunom. Zub se restaurira trajnim nadomjestkom koji će ga zatvoriti i zaštititi.
Prvih nekoliko dana nakon liječenja neki pacijenti osjećaju veću osjetljivost zuba, može se pojaviti oteklina, a neki pacijenti imaju neujednačen zagriz. Bez obzira na simptome, gotovo je uvijek potreban kontrolni pregled na kojem će se napraviti procjena potrebe daljnjeg liječenja.
Nakon procesa čišćenja korijenskog kanala preporučujemo jesti mekanu hranu koju je potrebno vrlo malo žvakati, poput kaše od jabuka, jogurta, jaja i ribe. Izbjegavajte tvrdu ili vruću hranu. Preporučujemo ne jesti nekoliko sati nakon tretmana dok utrnulost u ustima ne nestane kako se ne biste ugrizli za obraz ili jezik.
Potrebno je održavati dobru oralnu higijenu, uključujući
Većina endodontski liječenih zuba traje jednako dugo kao i drugi prirodni zubi. U nekoliko slučajeva zub koji je bio podvrgnut endodontskom liječenju ne zacijeli ili se bol nastavi. Povremeno, zub može postati bolan ili bolestan mjesecima ili čak godinama nakon uspješnog liječenja. U tim slučajevima ponavljanje endodontskog postupka može spasiti zub.
Poliklinika Božić d.o.o
Ul. Frana Kesterčaneka 2a
10 000, Zagreb
Telefon: +385 1 3022 144
IBAN: HR3023600001102909424
Zagrebačka Banka
Poliklinika Božić d.o.o. za opću dentalnu medicinu, parodontologiju, dentalnu protetiku i ortodonciju
Društvo je upisano u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu
OIB: 13636454845
MBS: 081356675
Direktor: Darko Božić
Radno vrijeme:
Pon – Čet: 12:00 – 20:00
Pet: 09:00 – 19:00
Ordinacija:
Ul. Frana Kesterčaneka 2a
10 000, Zagreb
Telefon: +385 1 3022 144
Email: info@poliklinikabozic.hr