- Ul. Frana Kesterčaneka 2a, Zagreb
- Pon - Pet: 12:00 - 20:00
Parodontitis je kronična bolest usne šupljine koja zahvaća potporne strukture koje drže zub u čeljusti. Kada određene bakterije u usnoj šupljini pređu određenu razinu postaju neprijateljske za naše oralno zdravlje. Parodontitis nije bolest starijih ljudi. Podaci pokazuju da u Hrvatskoj prosječni dvanaestogodišnjak ima i do 4 pokvarena ili izvađena zuba. Po dentalnom zdravlju smo pri samom dnu u Europskoj uniji. Potrebna je edukacija od odgajateljica u vrtiću, roditelja, nastavnika pa dalje. Zdrave navike važno je usvajati već u najranijoj dobi.
parodontitis je napredni studij upale potpornih zubnih tkiva kroničnog tijeka s gubitkom kosti.
što se veći dio kosti izgubi, veća je vjerojatnost da će osoba ostati bez toga zuba odnosno da će se zub klimati ili čak ispasti.
problem je što gubitak kosti oko zuba može biti nepovratan, pa se parodontološkom obradom nastoji spriječiti gubitak kosti prije nego što bude prekasno za spas zuba.
dijabetes mnogobrojna suvremena istraživanja povezuju bolest desni s drugim, sistemskim bolestim, dijebetesom, kardivaskularnim, reumatskim, bubrežnim i bolestima dišnih puteva. Nedavna istraživanja pokazala su dvosmjernu vezu između bolesti desni i dijabetesa. Dijabetes može pogoršati bolest desni, dok bolest desni (parodontitis) negativno utječe na uspješnost liječenja dijabetesa. Osobama koje pate od stanja koja uključuju bolesti srca, dijabetes, reumatoidni artritis i bubrežne bolesti, savjetujemo redovite preglede kako bi očuvale oralno zdravlje, a time utjecale i na zdravlje čitavog organizma.
recesije gingive mogu biti uzrokovane traumatskim četkanjem, preopterećenjem zuba u zagrizu ili nepravilnom pozicijom zuba.
uz preosjetljivost zuba, pacijentima recesije predstavljaju i estetski problem.
terapija parodontitisa danas je puno drugačija, instrumenti su puno nježniji.
cilj inicijalne parodontološke terapije je smanjiti upalu zubnog mesa i smanjenje džepova koji su nastali uslijed gubitka kosti.
incijalna terapija uključuje specijalistički pregled gdje se mjere svi parodontološki indeksi na svakom pojedinačnom zubu.
mjeri se dubina džepova, povlačenje zubnog mesa, indeks plaka i krvarenja koji se mjere u postocima, te se provode supragingivno i subgingivno čišćenje kamenca, plaka i bakterija (tj.ispod i iznad granice zubnog mesa) te daju detaljne upute kako pacijent treba provoditi oralnu higijenu.
inicijalna terapija je slijed od nekoliko dolazaka kako bi se parodontitis doveo u red te se napravilo detaljno struganje i poliranje korijena zuba.
pacijente obično naručujemo dva puta tjedno, a neke i češće ovisno koliko je bolest napredovala.
prvi termin kada se mjere indeksi u pravilu traje sat vremena, a ostali ovisno o uznapredovalosti bolesti.
kada se završi subgingivalno čišćenje svih zuba pacijent se naručuje za 6 tjedana na kontrolni pregled gdje se opet mjere svi parodontološki indeksi i onda se odlučuje o daljnjoj terapiji.
Napominjemo da je za uspješnu terapiju parodontitisa važna suradnja pacijenta jer bez nje nema ni uspješne terapije.
lokalna primjena hijaluronske kiseline ima utjecaj na vrijednosti dubine sondiranja, razinu pričvrstka te krvarenje pri sondiranju. Metaanaliza je pokazala da nekirurška terapija u kombinaciji s lokalnom primjenom hijaluronske kiseline rezultira dodatnim smanjenjem dubine sondiranja, povećanjem pričvrstka i smanjenjem s konvencionalnim struganjem i poliranjem korijena, nakon razdoblja od tri mjeseca.
istraživanja pokazuju da upotreba hijaluronske kiseline zajedno s kirurškom parodontnom terapijom poboljšava kliničke rezultate terapije dodatnim smanjenjem dubine sondiranja i povećanjem pričvrstka kod infrakoštanih defekata u odnosu na kiruršku parodontnu terapiju bez primjene hijaluronske kiseline.
klinička primjena hjaluronskih membrana, gelova i kolagenskih spužvi tijekom kirurške terapije može smanjiti bakterijsku kontaminaciju kirurške rane te tako smanjiti rizik od postoperativne infekcije i omogućuje bolju regeneraciju.